Drenaż limfatyczny jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku poradzenia sobie z zalegającym płynem limfatycznym w kończynach. Pozwala on zlikwidować obrzęki i wysięki. Drenaż jest zabiegiem wykonywanym na poziomie skóry i tkanki podskórnej. Zazwyczaj masaż limfatyczny stosuje się w przypadku występowania obrzęków kończyn dolnych oraz górnych, Nasi specjaliści zajmą się profesjonalnym drenażem, powodując tym samym zwiększenie odpływu do sąsiednich naczyń limfatycznych. Stosuje się go również, kiedy klient ucierpiał wskutek skręcenia, stłuczenia – zabieg skutecznie redukuje opuchliznę.

Czym jest układ limfatyczny

Naczynia limfatyczne układają się w sieć podobną do układu żylnego. Limfa jest bezbarwnym płynem. Kiedy dochodzi do jej zastoju, powstają obrzęki. Drenaż limfatyczny jednak ma za zadanie wspomóc jej odpływ. Najważniejszym warunkiem dobrze przeprowadzonego masażu limfatycznego jest niedoprowadzenie do przegrzania tkanek, dlatego wykonuje się go wyjątkowo delikatnie. Trzeba wiedzieć, że mocne uciskanie i rozcieranie może tylko pogorszyć sprawę.

Warto wiedzieć, że drenaż limfatyczny można wykonywać nawet dwa razy dziennie, jednak nie powinno się łączyć tej terapii z innymi rodzajami masażu.

Komu szczególnie zaleca się masaż limfatyczny w Krakowie?

Ten wyjątkowy zabieg zaleca się szczególnie osobom u których występują zaburzenia krążenia  żylno-limfatycznego i obrzęki. Poleca się także tę metodę u osób, którzy mieli usuwane węzły chłonne, powodujące gromadzenie się limfy; którzy mieli amputację piersi ze względu na raka, gdzie konieczne jest skierowanie od onkologa; cierpiących na cellulit, który zaburza mikrokrążenie skóry.

Przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny jest skutecznym zabiegiem, jednak nie wszystkie osoby powinny z niego korzystać. Odradza się tę metodę osobom, u których występują obrzęki oraz wysięki stanów zapalnych, w przypadku niewyleczonych chorób zakaźnych, a także w przypadku przebiegu chorób nowotworowych o ryzyku wystąpienia przerzutów.